Zmierz się z Torturą i pokaż, na co cię stać!

Na uczestników czeka wiele atrakcji. Przeszkody dostarczy ekipa Runaway-Polski Uciekinier. Fot. tortura fb

Dokładnie 7 lipca na żwirowni w Zaborowie odbędzie się II edycja biegu miejskiego Tortura. Według organizatorów jest to idealne miejsce dla tego typu biegu ze względu na piękne, a zarazem „nieodkryte” tereny.

Możliwości, jakie daje żwirownia, są największym atutem: woda, lasy, pola, tor motocrossowy i Szkoła Podstawowa nr 4, która jest świetną bazą całego eventu. Skąd w ogóle wziął się pomysł na organizację Tortury?

– Już kilka lat wcześniej, wraz z ekipą z Transformers próbowaliśmy swoich sił w biegach z przeszkodami w różnych miastach. Takiego biegu brakowało w naszym mieście. To było bodźcem do tego, żeby zrobić coś dla Leszna i mieszkańców. Kolejnym powodem był fakt, że takie biegi na ogólnopolską skalę organizują moi przyjaciele z Pępowa. To oni wszystkiego nas nauczyli i pomogli w każdym aspekcie organizacji tego eventu – wyjaśnia Tobiasz Dziurdziewski, organizator biegu oraz właściciel Studia Transformers Trening & Dieta w Lesznie.

Nazwa biegu też nie jest przypadkowa i wiąże się z historią miasta, ponieważ w miejskim herbie widnieje tur. Poza tym słowo „TorTura” składa się z dwóch słów – tor i tura, co w ostatecznym zamyśle daje typowo leszczyńską nazwę biegu. W jaki sposób miasto włącza się w jego organizację?

– Miasto bardzo nam pomaga, bo objęło wydarzenie honorowym patronatem . Możemy liczyć nie tylko na dofinansowanie biegu, ale na wszelaką pomoc w organizacji. Bardzo sobie chwalimy współpracę z miastem – tłumaczy Tobiasz Dziurdziewski.

Czym bieg będzie różnił się od zeszłorocznej edycji i w jakich tzw. falach można spróbować swych sił?

– Przede wszystkim wielkością imprezy. Dodatkowo wprowadziliśmy nową trasę, przeszkody, dołożyliśmy atrakcji. Liczba uczestników przekroczyła już planową liczbę 500 osób. „Fala Profi” jest dla osób, których interesuje mocna rywalizacja i walka o najwyższe podium. W tej fali nie ma możliwości ominięcia przeszkody bądź „zrobienia” jej do połowy. Każda konkurencja musi być wykonana od początku do końca. W ,,Fali Open” liczy się dobra zabawa i integracja z pozostałymi uczestnikami. Tutaj pozwalamy na dużo, dużo więcej. ,,Fala Kids” jest skierowana do najmłodszych i tutaj postaramy się zorganizować niezapomniane wydarzenie dla dzieciaków – mówi Tobiasz Dziurdziewski.

Zawodnicy zmierzą się z przeszkodami, które ciężko będzie przejść w pojedynkę. Tutaj zalecany jest bieg z innymi uczestnikami i wzajemna pomoc. Przeszkody dostarczy nagrodzona pierwszym miejscem w Polsce w kategorii przeszkód OCR – niezawodna ekipa Runaway – Polski Uciekinier.

– Będą ścianki nabiegowe, Ando czy Maglownica. Najlepszą opcją jest przyjście na bieg i przekonanie się, co szykujemy. Jakość przeszkód możemy zawdzięczać ekipie z Runaway. To zdecydowana czołówka w Polsce. Bieg jest skierowany do osób aktywnych fizycznie. Każdy, kto jest w stanie przetruchtać 6 km, da radę pokonać trasę. Jeżeli nie jest w stanie czegoś zrobić, po prostu biegnie dalej. Liczy się przede wszystkim zabawa. Radzę uczestnikom, aby się nie stresowali, bo będzie dobrze – zapewnia T. Dziurdziewski.

Istnieje możliwość zapisania się wyłącznie w dniu biegu tj. 7 lipca w biurze zawodów przy SP nr 4.

Natalia Kurpisz