Znaleziono beczki z chemikaliami

Strażacy z Leszna zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy litrów nieznanych substancji magazynowanych w beczkach. Fot. PSP Grodzisk Wielkopolski
Strażacy z Leszna zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy litrów nieznanych substancji magazynowanych w beczkach. Fot. PSP Grodzisk Wielkopolski

Leszczyńska strażacka grupa chemiczna została wezwana do Białej Wsi pod Grodziskiem Wielkopolskim. Strażacy mieli pobrać próbki chemikaliów znalezionych w beczkach w jednej z firm znajdujących się w stanie upadłości. Chodziło o kilkadziesiąt tysięcy litrów substancji, która musi zostać teraz dokładnie zbadana.

Składowisko niebezpiecznych odpadów pod Grodziskiem Wielkopolskim zostało zabezpieczone w środę, 6 listopada 2019, w południe. Na terenie jednej z firm w Białej Wsi odnaleziono różnego rodzaju podejrzanie wyglądające chemikalia.

To kilkadziesiąt zbiorników o pojemności tysiąca litrów każdy. Znajdowały się w boksach o wymiarach 3 x 25 metrów, w opakowaniach zastępczych, w hali magazynowej, na powierzchni około trzech hektarów.

Do akcji wysłano strażaków z Leszna, którzy zajęli się zabezpieczeniem beczek i całego terenu firmy.

Leszczyńska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyjaśniła, że sprawa trafi do prokuratury.

– W związku z podejrzeniem, że na tym terenie znajdują się odpady nieznanego pochodzenia i składu, o pomoc podczas kontroli poprosiliśmy Państwową Straż Pożarną. Jako jedyna posiada środki ochrony osobistej, które przy takich działaniach zapewniają bezpieczeństwo – wyjaśnia kierownik delegatury w Lesznie, Mirosław Żółtański.

Wstępnie wiadomo, że pojemniki były szczelne. Strażacy pobrali próbki, które zabezpieczyła już policja.

Anna Borowiak