Żniwa z gorszej jakości ziarnem i dużą ilością słomy

Przyszedł czas na bilans tegorocznych żniw, ocenę tego, jak wypadły zbiory. Fot. Gerwazy Konopczyński

Tegoroczne żniwa przechodzą już do historii. Niestety tak jak przy ubiegłorocznych, ich tłem była susza. Ona też zaważyła na ostatecznych plonach. Co na temat żniw mówią rolnicy z naszego regionu?

Wmoim gospodarstwie sypało gorzej niż przed rokiem – mówi Andrzej Jaśkiewicz, rolnik z gminy Wielichowo. – Biorąc pod uwagę wszystkie zboża średnia ta wyniosła trochę więcej niż 5 ton z hektara. Niestety największa różnica jest widoczna w jakości ziarna. Jest ono mniejsze, gorzej wykształcone.

Podobne wnioski wysnuwa wielu rolników w naszym regionie. Biorąc pod uwagę braki w opadach nie są oni aż tak niezadowoleni z powodu wielkości plonów, jednak rzeczą, która martwi ich bardziej, jest jakość ziarna.

Duże zróżnicowanie

Wielu z producentów zbóż podkreśla że w tym roku można zaobserwować spore zróżnicowanie. Są miejsca gdzie zboża plonowały dobrze, ponieważ było tam więcej opadów, czemu też często sprzyjała gleba, dłużej utrzymująca wilgoć. Nie brakuje jednak rejonów z ziemią piaszczystą, gdzie brak wody dał się w szczególny sposób we znaki.

– Podczas tegorocznych żniw uśredniając można powiedzieć że w naszym rejonie rolnicy uzyskali lepsze plony niż przed rokiem, co wielu z nich zaskoczyło – tłumaczy Ąnna Łukaszyk, główny doradca w powiatowym zespole doradztwa rolniczego WODR w Lesznie. – Sporo dobrego zrobiły w tym kierunku deszcze, które pojawiły się w maju. Duże znaczenie miała też klasa ziemi, którą obsiano zboża.

Słomy pod dostatkiem

Oprócz zbóż rolnicy w czasie żniw zbierają także słomę. Okazuje się, że w tym roku jest jej pod dostatkiem co może zadowalać rolników, hodujących trzodę, lub bydło na wysokiej ściółce.

– U nas zbiory ziarna są niższe niż przed rokiem, a ono jest głównym plonem podczas żniw – dodaje Marek Mielcarek, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Pianowie gm. Kościan.- Jedyne co nas może zadowalać to spora ilość słomy. Naszym głównym profilem produkcji jest hodowla owiec na wysokiej ściółce. Słoma na pewno nam się przyda.

Prace przerwane w drugiej połowie lipca

Ze względu na aurę tegoroczne żniwa w naszym regionie zostały przeprowadzone dość sprawnie. Małe, czyli te podczas których zbiera się rzepak i jęczmień ozimy rozpoczęły się już pod koniec czerwca. Zaraz po nich, bez kilkudniowej przerwy, która występowała zazwyczaj, rolnicy przystąpili do żniw właściwych.

Na krótko prace przy koszeniu zostały z powodu opadów przerwane w drugiej połowie lipca.

Gerwazy Konopczyński