Zostali posłami i musieli zrezygnować z funkcji

Nowi posłowie odebrali zaświadczenia o wyborze (na zdjęciu: W. Szczepański i G. Rusiecki). Fot. sejm.gov.pl
Nowi posłowie odebrali zaświadczenia o wyborze (na zdjęciu: W. Szczepański i G. Rusiecki). Fot. sejm.gov.pl

Wybory parlamentarne „namieszały“ nie tylko w Sejmie i Senacie. Zmian doczekał się również leszczyński samorząd oraz sejmik województwa, gdzie nowo wybrani posłowie sprawowali funkcje.

Zmiany personalne dotknęły leszczyńskie starostwo. Do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej dostał się Grzegorz Rusiecki, dotychczasowy wicestarosta powiatu leszczyńskiego.

– Serdecznie dziękuję za te 11 miesięcy wspólnej pracy na rzecz powiatu i jego mieszkańców. To była prawdziwa przyjemność i ogromny zaszczyt pracować z tak zaangażowanym, doświadczonym i życzliwym gronem osób. Chciałbym równie aktywnie co w Warszawie, w pracach sejmowych, działać lokalnie, na rzecz naszych Małych Ojczyzn. Proszę wszystkich o wsparcie i współpracę. Razem możemy naprawdę wiele – zapewnia Grzegorz Rusiecki.

Decyzją powiatowych radnych jego miejsce zajął Maciej Wiśniewski. Za kandydaturą oddano 16 głosów, jeden był wstrzymujący się. Maciej Wiśniewski to doświadczony samorządowiec, dwukrotnie radny miejski Leszna i sejmiku wojewódzkiego. Był też sekretarzem w Śmiglu i pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego. Od pięciu lat prowadził w Wilkowicach działalność gospodarczą w branży spożywczej.

– Dziękuję wszystkim radnym za zaufanie. To dla mnie miła chwila, a jeszcze przyjemniejsza będzie dalsza współpraca z radą – podkreślał Wiśniewski po wyborze.

Zmiany na najwyższych szczeblach również w sejmiku województwa. Dotychczasowy przewodniczący Wiesław Szczepański z Leszna zdobył mandat poselski z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Uchwała w sprawie powołania nowego przewodniczącego znalazła się na liście porządku obrad ostatniej sesji. Mimo to, funkcja nadal pozostaje nieobsadzona. Nowy przewodniczący ma zostać wybrany podczas najbliższej sesji pod koniec listopada.

Nadal nie ma informacji, kto może zająć miejsce Szczepańskiego. Pewnym jest, że w województwie nadal będzie rządziła koalicja KO-PSL-Lewica. Według zapewnień Wiesława Szczepańskiego, fotel przewodniczącego sejmiku otrzyma ktoś z lewicy.

– Jesteśmy po rozmowie z marszałkiem Markiem Woźniakiem. Mamy zapewnienie, że wszystko to, co klub SLD miał, zostanie zachowane. Pozostajemy w koalicji. Przewodniczący powinien pozostać w gestii SLD – informował podczas konferencji prasowej Wiesław Szczepański.

Zdradził też, że najprawdopodobniej będzie to kobieta, ale dopóki nie zostaną załatwione wszystkie formalności, nie zdradzi nazwiska.

Ostatnie obrady sejmiku (28 października) poprowadziła wiceprzewodnicząca Małgorzata Waszak z Koalicji Obywatelskiej. Na początku posiedzenia ślubowanie złożyli nowo wybrani radni: Filip Kaczmarek (KO), Witosław Gibasiewicz (PiS), Adam Cukier, Agnieszka Grzechowiak i Krystyna Kubicka-Sztul (SLD). Zastąpią oni nowych posłów na Sejm: Joannę Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej, Marlenę Maląg z Prawa i Sprawiedliwości oraz trzech przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Wiesława Szczepańskiego, Romualda Ajchlera i Tadeusza Tomaszewskiego.

Zarówno Grzegorz Rusiecki, jak i Wiesław Szczepański w swoich wystąpieniach już po objęciu mandatów poselskich zapewnili, że zamierzają aktywnie działać na rzecz całego regionu leszczyńskiego.

Kto za kogo?

Starostwo Powiatowe w Lesznie
Grzegorza Rusieckiego zastąpi Maciej Wiśniewski

Sejmik województwa wielkopolskiego
KO – Filip Kaczmarek zastąpi Joannę Jaśkowiak.
PiS – Witosław Gibasiewicz zastąpi Marlenę Maląg.
SLD- Adam Cukier, Agnieszka Grzechowiak i Krystyna Kubicka-Sztul zastąpią: Romualda Ajchlera, Tadeusza Tomaszewskiego i Wiesława Szczepańskiego

Jakub Latusek