Żuraw TV nadaje, wrócili ptasi celebryci

Fot. Piotr Dziełakowski

31 marca Nadleśnictwo Włoszakowice oficjalnie wystartowało z drugim sezonem Żuraw TV. Podobnie jak w ubiegłym roku na stronie www.zurawwlesie.pl można podglądać życie żurawi. W tym roku projekt wzbogacono o kamerę z możliwością nocnego podglądu, a do zasilania kamery i pozostałych urządzeń zastosowano układ paneli fotowoltaicznych.

Czy żurawie w nocy śpią? Koniecznie trzeba się samemu przekonać. Niewątpliwie mają duże parcie na szkło – śmieje się Piotr Dziełakowski, fotograf żurawi, pomysłodawca Żuraw TV.

Jak przekonują organizatorzy żurawiej telewizji uruchomieniu transmisji online w tym roku towarzyszyła już mniejsza trema, mimo iż wiele elementów projektu było równie nieprzewidywalnych jak w roku ubiegłym.

Warto nadmienić, że obserwacja życia tych pięknych ptaków jest możliwa dzięki inwestycji jaką Nadleśnictwo Włoszakowice poczyniło kilka lat temu. Doprowadzono wówczas wodę do ulegającego degradacji bagna leśnego na terenie gminy Wschowa. W efekcie na objęty inwestycją obszar wróciło wiele gatunków ptaków, między innymi żurawie.

W zeszłym sezonie ptasia rodzina miała swoich stałych kibiców, internauci na bieżąco wymieniali się spostrzeżeniami.

Na przykładzie tej pary widać, jak ciekawe i zajmujące może być podglądanie stworzeń mieszkających tak blisko nas (…). Osobiście czuję ogromną stratę i nasuwa mi się jeden wniosek. Skoro zwierzęta mają naturalnych selekcjonerów stada nie powinniśmy być obojętni na próbę przetrwania różnych gatunków nawet wtedy gdy wchodzą w tzw. szkodę (…) – napisał internauta Jacek.

Z kolei internauta Marcin chwalił organizatorów:
Jakie to zachwycające, że są jeszcze takie osoby, które robią coś dla przyrody i dla osób, które na co dzień nie mają sposobności podziwiać takich pięknych okazów.

Żuraw TV to prawdopodobnie pierwsza na świecie czynna kamera online, obserwująca gniazdo żurawia. Warto na koniec dodać, że nagrany materiał służy badaniom naukowym, którymi zajmuje się wydział nauk biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Cały artykuł jest również dostępny w 14 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

[ult_dualbutton btn_hover_style=”Style 2″ btn_border_style=”solid” btn_color_border=”#eaeaea” btn_border_size=”1″ button1_text=”NEXTO” icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F29PKYcq|||” btn1_bghovercolor=”#dd6868″ button2_text=”EGAZETY” btn_icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F2a3mITH|||” btn2_bghovercolor=”#dd3333″ divider_text=”lub” divider_bg_color=”#dd3333″ title_font_size=”desktop:18px;” btn1_heading_style=”font-weight:bold;” btn2_heading_style=”font-weight:bold;”]

Autor artykułu: kab

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*