ZUS skontroluje zwolnienia pracowników szpitala

Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rawiczu Fot. la

Zespół fizjoterapeutów wrócił do pracy w leszczyńskim szpitalu po tygodniowych zwolnieniach lekarskich. Kadrowe problemy dotknęły jednak teraz także oddziału radiologicznego. Kontrolą zwolnień lekarskich załogi ma zająć się ZUS na polecenie dyrekcji szpitala.

Ponad 20-osobowa grupa fizjoterapeutów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie przerwała pracę przed dwoma tygodniami. Po trwających siedem dni zwolnieniach lekarskich cała załoga oddziału wróciła jednak do pracy. Nie oznacza to wcale, że zakończył się protest tej grupy zawodowej. Załoga nadal pracuje w czarnych koszulkach na znak sprzeciwu wobec braku reakcji na postulaty płacowe.

Nadrabiają zaległości

Dyrekcja leszczyńskiego szpitala zapewnia, że fizjoterapia pracuje już normalnie, a tygodniowa absencja całego personelu nie sparaliżowała pracy tego sektora usług oferowanych przez lecznicę.

– Muszę przyznać, że po powrocie do pracy cały personel robi bardzo wiele dla nadrobienia tygodniowych zaległości spowodowanych nieobecnościami. Jako dyrektor tak po ludzku po prostu rozumiem postulaty płacowe tej grupy zawodowej, która wciąż nie otrzymała oczekiwanych podwyżek, choć takie wsparcie dostali na przykład ratownicy medyczni i pielęgniarki oraz część lekarzy- podkreśla Tomasz Karmiński, dyrektor WSZ w Lesznie.

Zwolnienia sprawdzi ZUS

W lecznicy pojawiły się jednak kadrowe problemy innego rodzaju. Część załogi Zakładu Radiologii jest teraz na zwolnieniach lekarskich. Szpital odsyła z tego powodu część niektórych planowych pacjentów i skupia się na zabiegach koniecznych.

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie poinformowała właśnie, że poprosiła Zakład Usług Społecznych o kontrole zasadności wszystkich ostatnich zwolnień lekarskich swojego personelu.

Michał Wiśniewski