Żużlowcy poszli do szkoły. Będą nowi trenerzy i instruktorzy speedwaya

Norbert Kościuch zimą podpisał kontrakt z Get Well Toruń i wziął udział w kursie na instruktora sportu żużlowego. Fot. Mariusz Cwojda

Norbert Kościuch z Leszna, Piotr Świderski i Sebastian Niedźwiedź z Rawicza postanowili zostać instruktorami sportu żużlowego. 9 marca w Toruniu czekają ich egzaminy i testy.

Jesienią wystartowały przygotowania do egzaminów dla przyszłych trenerów i instruktorów czarnego sportu. Zajęcia odbywały się w Lubiczu koło Torunia, gdzie mieści się filia pruszkowskiej Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki. Wśród prowadzący zajęcia byli ludzie bezpośrednio związani ze speedwayem m. in. selekcjoner reprezentacji Polski juniorów Rafał Dobrucki oraz trenerzy ligowych zespołów – Stanisław Chomski ze Stali Gorzów i Piotr Żyto z ROW Rybnik.

Wykładowcy mieli podzielone obowiązki. Dobrucki przybliżył słuchaczom m. in. budowę motocykla i jego przygotowanie do zawodów, technikę jazdy itp. Chomski opracował w szczegółach trening przygotowujący do sezonu oraz zajęcia w trakcie rozgrywek. Mówił o zaletach i wadach systemów szkolenia nie tylko na przykładzie polskiej ligi. Michał Widera zajął się strona psychologiczna przygotowania zawodnika do startów. Poruszył zagadnienia związane z wypadkami i kontuzjami. O żużlu w kontekście historycznym opowiadał Piotr Żyto. Trener ROW przybliżył słuchaczom m. in. prowadzenie szkółki żużlowej, pracę z młodzieżą i przygotowaniem toru do treningu i na zawody.

– Wykłady były ciekawe, chociaż większość zagadnienie poznałem będąc żużlowcem. Miałem więc okazję je sobie odświeżyć – twierdzi Norbert Kościuch, wychowanek leszczyńskiej Unii, który będzie jeździł w Get Well Toruń.

9 marca szansę podwyższenia swoich żużlowych kwalifikacji trenerskich dostana na egzaminie Aleksander Janas, Mirosław Jabłoński i Janusz Ślączka. Cała trójka ubiega się o tytuł dyplomowanego trenera sportu żużlowego. Pozostali uczestnicy zajęć w Lubiczu po zdaniu testów zostaną instruktorami. W grupie przyszłych szkoleniowców znalazło się kilku żużlowców. Wspomniani wcześniej Kościuch, Niedźwiedź i Świderski oraz Krzysztof Buczkowski, Grzegorz Walasek, Rafał Trojanowski, Tomasz Zywertowski, Kamil Brzeziński i Maciej Kuromonow. Co prawda, Świderski i Trojanowski czy Zywertowski zawiesili sportową karierę, ale pozostają przy żużlu. Realizują się w różny sposób. Świderski jako ekspert telewizyjny, Trojanowski pełni funkcję menadżera i mechanika.

Piotr Świderski (biały kask) zdobył dwa tytuły DMP i dwa lata temu zakończył karierę . Fot. Mariusz Cwojda

– Nie wiem, czy wykorzystam nabyte uprawnienia, ale jeszcze najpierw muszę zaliczyć testy. Była okazja zdobyć uprawnienia, więc z niej skorzystałem – mówi Kościuch,

W części praktycznej łatwiej mają żużlowcy. Kandydaci na instruktorów muszą zaliczyć jazdę na motocyklu żużlowym. Kilka osób nigdy wcześniej nie siedziała na żużlowej maszynie. Zawodnicy z licencją zostali zwolnieni z tego obowiązku. Egzamin praktyczny zaplanowano na toruńskiej Motoarenie. Żużlowy obiekt w Toruniu jest gotowy na przyjęcie kursantów.

Mariusz Cwojda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*