Zwołali sztab kryzysowy

W leszczyńskim starostwie odbyło się posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego. Fot. powiat-leszczynski.pl
W leszczyńskim starostwie odbyło się posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego. Fot. powiat-leszczynski.pl

Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak zwołał posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego. Powodem jest wystąpienie przypadku afrykańskiego pomoru świń w sąsiednim powiecie wschowskim.

Przypomnijmy, że 4 XI przy drodze w okolicach Tarnowa Jeziernego, gm. Sława, w powiecie wschowskim znaleziono potrąconego przez samochód martwego dzika. Po kilku dniach zdiagnozowano u niego wirus afrykańskiego pomoru świń. Jest to pierwszy przypadek ASF na terenie zachodniej Polski.

– Informację o zdarzeniu przekazano do Komisji Europejskiej, która określi strefy zagrożenia dla miejsca znalezienia dzika. Może to potrwać do około dwóch tygodni i dopiero wówczas będą wprowadzane obostrzenia w postaci stref zagrożenia lub zapowietrzenia. Mogą one dotknąć graniczącą z gminą Sławą (na terenie której znaleziono zarażonego dzika) gminę Wijewo w powiecie leszczyńskim – czytamy w informacji Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Podkreślano, iż trudno jednoznacznie stwierdzić, czy problem może dotyczyć większej populacji zwierząt czy wirus został przeniesiony ze wschodniej części Polski. Podczas spotkania w starostwie przypomniano, że każdy przypadek znalezienia martwego dzika powinien być bezwzględnie zgłaszany na policji, do straży pożarnej lub powiatowego lekarza weterynarii.

W sobotę, 16 listopada w okolicach Tarnowa Jeziernego znaleziono kolejnych dziewięć martwych dzików. Trwają oczekiwania na wyniki badań w kierunku ASF.

Na wirusa ASF podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Choroba nie stwarza zagrożenia dla życia oraz zdrowia ludzi.

Anna Maćkowiak