Zyskali mobilny symulator

Przeprowadzane akcje edukacyjne zyskają na atrakcyjności i skuteczności w dotarciu do domyślnego odbiorcy. Fot. Marcin Nyczka
Przeprowadzane akcje edukacyjne zyskają na atrakcyjności i skuteczności w dotarciu do domyślnego odbiorcy. Fot. Marcin Nyczka

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu ma mobilny symulator zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego.

Zakupu mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach umowy przyznano dotację w kwocie 35.545 zł, a całkowity koszt wyniósł 52.545 zł. Natomiast 17 tys. zł pozyskano od jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu gostyńskiego i z Nadleśnictwa Piaski.

– Symulator zbudowany jest w skali 1:12, składa się z sześciu pomieszczeń na trzech kondygnacjach, klatki schodowej i komina. Pomieszczenia są umeblowane i wyposażone w akcesoria do symulacji zagrożeń. Symulowane są w nim miejsca narażone na zaprószenie ognia i przedstawione w sposób wizualny za pomocą efektów dymnych, świetlnych i dźwiękowych – mówi Robert Mruk z KP PSP w Gostyniu.

Celem symulatora zagrożeń pożarowych jest edukacja dzieci, młodzieży i mieszkańców powiatu gostyńskiego. Urządzenie znajduje się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.

– Będzie wykorzystywany podczas wizyt przedszkolaków i młodzieży szkolnej w komendzie, w czasie dni otwartych strażnic organizowanych dla rodzin z dziećmi i festynów. Będzie on podstawowym narzędziem dydaktycznym w czasie corocznych akcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach – tłumaczy Robert Mruk.

Natalia Kurpisz