Żywe pająki i skorpiony. Było przerażająco!

Na wystawie zaprezentowano 35 żywych okazów pająków i skorpionów. Fot. Natalia Kurpisz
Na wystawie zaprezentowano 35 żywych okazów pająków i skorpionów. Fot. Natalia Kurpisz

W Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowano wystawę żywych pająków i skorpionów. Prezentowana była od 4 do 9 lutego i cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Wystawa żywych pająków i skorpionów zwiedziła prawie całą Europę i cieszyła się wszędzie niemałym zainteresowaniem. Tym razem zawitała do Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach.

Jest to działalność w pełni edukacyjna. Naszym celem jest oswajanie ludzi z pająkami poprzez opowiadanie o ich roli w przyrodzie, tłumaczeniu jak się zachowywać w ich obecności oraz dlaczego strach przed nimi jest bardziej przesadzony niżeli uzasadniony. Niektórzy mogą się przekonać o tym na własnej skórze trzymając jednego z łagodnych ptaszników na ręce – wyjaśnia Maciej Kuta, organizator wystawy.

Na wystawie prezentowano 35 żywych okazów. Wśród nich m.in. jednego z najbardziej jadowitych pająków Latrodectus hasselti – bliskiego kuzyna czarnej wdowy, a także jednego z największych gatunków ptasznika Theraphosa stirmi i liczne skorpiony.

To dla mnie niesamowita wystawa, ponieważ przełamałam swoje lęki przed pająkami. Mąż namówił mnie do przyjścia tutaj. Przekonał mnie też, abym pod okiem opiekuna wzięła na ręce pająka. Mam nadzieję, że teraz nie będę już czuła lęku przed pająkami, a na pamiątkę mam zdjęcie – mówiła odwiedzająca wystawę Dorota Malcherek.

Natalia Kurpisz